Babakelengye - mi kellhet a babának?
Mindannyian mások vagyunk és minden baba is más. Kinek ez, kinek az a szimpatikusabb. Egy a fontos: határozottan dönts és ne félj eltérni a megszokottól, ha Neked illetve babádnak meglátásod szerint úgy jó. Akkor majd nem kell a következő csemetédnél azon gondolkodnod, mit csinálnál másként. Babanet: Babakelengye
Babakelengye
4-5 db kombidressz (más néven body) 56-os, 62-es méret, a baba méretétől függően. Persze jó a hagyományos kising + rékli is, de nem olyan kényelmes sem Neked, sem a babának. Nyári babáknak 2-3 rövid ujjú is kell.
4-5 db rugdalózó szezonális vastagságú anyagból - én az ujjatlan fajtákat szeretem, nyáron rövid ujjú, télen hosszú bodyval, esetleg + még pulcsival. Van olyan, aminek a lábköz-része kikapcsolható, pelenkázásnál így nem kell levenni az egészet, viszont ilyenkor könnyen a baba alá gyűrődhet, kényelmetlenséget okozva neki. A hosszú ujjú rugik előnye, hogy langyosabb-melegebb időben nem kell alá body, mert a pici babák nagyon utálják, amikor valamit áthúznak a fejükön, viszont ezek nagy része hátul kapcsolódik, ha a babád nem szeret hason lenni, akkor inkább ne ilyet vegyél! A cipzárosat nem ajánlom, sok kényelmetlenséget okozhat a babának. Na, akkor most légy okos, hogy milyet végy !
2-3 db kissapka évszaknak megfelelően (ezt valószínűleg utálni fogja ) Babapléd (kb. 80cm x 100 cm), rá való huzattal (2 db huzat), kell a babakocsiba is (,,kimenős” pléd). Párna nem kell, helyette textilpelust ajánlok. Ha eldobható pelust használsz, akkor is kell kb. 10 db textilpelenka (pl. fej alá, etetéshez, büfiztetéshez, nagy melegben takaróként). Nem igazán érdemes kész garnitúrát venni (pléd, párna, rácsvédő, baldachin együtt), mivel egyrészt így jóval drágább, másrészt a párna nem kell, a rácsvédő legtöbbször gyenge minőségű, a baldachint meg nem használod -bár ez csak a saját véleményem . Viszont jó minőségű (tehát olyat, amelyik nem túl vékony, elég hosszú és magas) védőrácsot érdemes venni. Igaz, hogy a mai kiságyakba már nem szorulhat be a baba feje, de ha lefejeli a rácsot, rácsvédő nélkül nagyon megérzi!
3 db lepedő. Nagyon jó az úgynevezett gumis szélű, nem csúszik el a matracon. Érdemes venni a matracra egy matracvédőt, aminek az alja egy gumi-szerű anyag, a teteje frottír és így a matrac nem piszkolódik baleset esetén.
2 frottír fürdőlepedő + 2 kifogó (ez olyan, mint egy nagyra nőtt textilpelus)
1 nagy csomag pelenka mini méretben (ha pici a baba, 3-4 kg-ig inkább a Newborn méretet ajánlom, kényelmesebb neki). Márkára nézve nincs csodarecept, ezt mindenkinek magának kell kitapasztalnia, függ a baba esetleges egyéni érzékenységétől is.
Ha kizárólag textilpelenkát használsz, kb. 30-40 db kellhet, plusz 2-3 gumibugyi. A mosható nadrágpelenkák esetében a gyártók 3-5 külsőt és 15-20 db belsőt ajánlanak. A szükséges mennyiség függ a mosás gyakoriságától és a szárítási lehetőségtől, általában ezek lassabban száradnak, mint a hagyományos textilpelenkák.
Levegőztető zsák (más néven overall). Praktikus a lábnál átcipzározható zsák, és rendes overall, két télen át jó.
Alváshoz hálózsák, nyári (pamut, ujjatlan) és téli (főleg nagyobbacskákra való méretben van). A hálózsák már csak azért is praktikus, mert ezek a kismanók mindig lerúgják magukról a plédet. Inkább olyat vegyél, ami a vállrészen patentos, mert amelyik végig, elől záródik, abból ki tudja dugni a réseken a lábát -és ha ki tudja, akkor ki is fogja!
Szezonálisan 2-3 kabátka, kardigán (azért jobb, mint a pulcsi, mert nem kell a fején áthúzni)
5-6 pár zokni, télen harisnya. Nézd meg jól a gumírozását -ha nagyon szoros, szorítja a babát, ha tág, akkor meg lecsúszik.
Kellhet még pólya 2-3 huzattal; szoptatós párna (erre a célra egy megfeleloen kitömött kispárna is tökéletesen megfelel!); cumi és cumisüveg -bár ez utóbbiak szükségességét sokan megkérdőjelezik -rajtad és a babádon múlik, hogy kellenek-e majd.
Még néhány jó tanács:
Minden legyen pamutból vagy pamut béléssel! Nagyon nézd meg, hogyan van megvarrva, sajnos én is vettem olyan -egyébként gyönyörű- rugit, amin teljesen félre volt csúszva a varrás, és csak otthon vettem észre. A bodyk gumírozására is figyelj, nehogy olyan szűk legyen az ujján, hogy kínszenvedés legyen a babára adni, ill. szorítsa a combjánál! A nyakrésze kellően tág legyen, inkább a patentos vagy a borítéknyakút részesíts előnyben, mint a sima bebújóst! Ne vegyél olyan ruhát, amelyik feltehetően engedi a színét vagy különleges bánásmódot igényel!
Babaápolás
Gyógyszertári termékek:
Repceolaj v. napraforgóolaj (elárulok egy titkot, amit egy gyógyszerész mondott: napraforgóolajként gyakorlatilag Vénusz étolajat adnak!)
steril vatta 50 v. 100 g-os kiszerelésben
hexachloropohen hintőpor, alkohol, steril géz (ezek a köldökhöz)
kamillatea (szorulás esetén ill. szemgyulladásnál jól jön)
lázmérő -én higanyosat használok popsiba dugva, de vannak ennél korszerubbek is pl. lázmérőcsík -ez nem túl pontos, csak arról tájékoztat, hogy kb. mennyi a láz, de arra jó, hogy megállapítsd, hogy egyáltalán van-e; vagy digitális hőmérők -ezek általában jóval drágábbak.
babahintőpor
popsikrém
fürdetőkrém
Amidosophen 0.1-es vagy Germicid lázcsillapító kúp
Gyógyszer beadásához műanyag szemcseppentő -üresen is kapható a patikában
Neogranormon krém (popsira vész esetén, mellre kisebesedés, felázás esetén, bár nem mindenki javallja, nekem és környezetemnek bevált
Pici babáknak nem kell babasampon és fürdető, a tiszta víz ill. a fürdetőkenőcs bőségesen elegendő! Ne vegyél illatosított kenceficéket, a gyógyszertári biztosan nem allergizál, mellesleg jóval olcsóbb is. Ezeket mind felírja receptre a gyerekorvos.
Egyéb "apróságok":
Babakefe (piciknél fésű még nem kell),
lekerekített végű körömvágó-olló
Fültisztító pálcika -van babáknak való, ún. biztonsági pálcika is.
Popsitörlő-kendők -itt is nagy a választék, van kicsi, nagy, textilhatású, utántöltős, kamillás, E-vitaminos stb. Neked és a babádnak kell eldönteni
Fürdőszivacs vagy fürdőkesztyű -mi kifejezetten babáknak készült tengeri szivacsot használunk, de persze éppúgy megteszi egy sima szivacs is. Ne legyen túl kemény és jól álljon kézre.
Szivacs a kád aljára -ez el is hagyható, nem mindenki szereti, mert nehéz szárazon tartani, könnyen bepenészedik. Én egy pelust tettem a kád aljára.
Hőmérő a vízbe
Hidegen sterilizálásra folyadék (pl. Chicco) vagy tabletta (pl. Neomagnol). Ez jó szolgálatot tesz a nem kifőzhető dolgok ill. felületetek fertőtlenítésekor.
Ami még kell(het)
Itt most nem írok a babakocsiról, kiságyról, autós hordozóról, kiskádról, mert ezek kínálata és az igények annyira széleskörűek és személyre szabottak, hogy egyszerűen lehetetlen lenne mindenkinek szóló tanácsot adni. Ennek Nektek kell utánajárni !
Inkább olyan felszerelésekről essen néhány szó, ami nem feltétlenül kell, de néha mégis jól jön, ha van.
Egyéb hordozók (kendő, mei tai /megkötős hordozó/, vagy csatós babahordozó)
Mellszívó. Nagy a választék! Kéziek közül a legelterjedtebb fajták a Medela és az Avent Isis. Ez utóbbi ára elég húzós, de állítólag ez a legjobb -nem személyes tapasztalat. Elektromosak pl. Medela, Avent, Pesztonka, ez utóbbi egyben orrszívó is. A gumis kézi fajták használata fárasztó és kellemetlen lehet. Orrszívó. Kapható pl. a már fent említett elektromos, porszívóra szerelhető, kézi gumis fajta
Párásító készülék Főleg száraz levegőjű panellakásokban tesz jó szolgálatot.
Zenélő-forgó játék a baba ágya fölé
Pelenkázótáska kihajtható pelenkázólappal. Utazáshoz nagyszerű, minden egy helyen van.
Cumisüveg-termosz, szintén utazáshoz